Nine Queens ~ Dokuz Kraliçe (2000)0 yorum

Yönetmen : Fabián Bielinsky
Yapım : 2000 , Arjantina
Tür : Suç , Aksiyon
 Oyuncular
Gastón Pauls , Ricardo Darín , Roberto Rey

Bu ara Dünya Sinemasına sardım. Hollywood sineması gözümüzün bebeği olmaya devam edecek ama bu arada da dünyanın dört bir yanındaki yetkin örnekleri de kaçırmak istemem. Nine Queens iyi ki gözümden kaçırmamışım dediğim filmlerden biri oldu.

new_nine-queens
Juan ile Marcos yolları bir markette kesişen iki düzenbaz/dolandırıcıdır. Juan'ı başarısız bir dolandırıcılık girişiminden kurtaran ve Juan'a nispeten daha deneyimli ve "uyanık" duran Marcos, ona sadece bir gün için beraber çalışmayı teklif eder. Juan, Marcos'a çok güvenmemiş gibi gözükse de bir günlük iş teklifini kabul eder. Önce ufak tefek sahtekarlık numaralarıyla,ufak bir harçlık çıkarırlar kendilerine. Bu arada da birbirlerine güvenmeyen iki kişi olarak iş yapmanın bazı tereddütlerini yaşarlar ve bu aşamada da Juan'ın kafasında sürekli acaba dolandırılıyor muyum şüphesi dolaşmaktadır.

new_nine-gueens3
Hikayemiz Marcos'un bunak bir meslektaşının bir iş teklifiyle ve Juan'ın da bu işe otomatikman girmesiyle başlar. İşleri hiç de kolay değildir. Çünkü Dokuz Kraliçe adlı nadir bulunan pulların sahtelerini, 24 saat içinde ülkeyi terk edecek,  sicili hiç de parlak olmayan, en büyük hobisi pul biriktirmek olan ve en az kendileri kadar sahtekar olan bir zengine, 24 saat içinde satmak , daha amiyane tabirle kakalamak zorundadırlar. Bu aşamadan sonra yaşanan her şey hiç de gözüktüğü gibi değildir. Kim kimi dolandırıyor, kim kaybediyor, kim kazanıyor, kim kazıklanıyor kestirmek zor. Ben kendi adıma az çok tahminde bulundum ama yine de tam anlamıyla bir tahmin olmadı bu, itiraf edeyim. Tüm gerçekleri  filmin finalinde öğreniyoruz.  En İyi Şaşırtıcı Sonlar listesinde kendine iyi bir yer bulabilecek  kadar  iyi bir finali var. Suç filmi meraklılarını fazlasıyla tatmin edeceğini düşündüğüm bir film Nine Queens.


8/10

0 yorum:

newer post older post