Kolya ~ Kolja 19960 yorum


Tür : Dram, Komedi
yönetmen : Jan Sverák
Senaryo : Zdenek Sverák
Yapım : Çek Cumhuriyeti
Oyuncular : Zdenek Sverak, Andrei Chalimon


Bildik bir konu özgün bir yorum

Prag'ın Rus devletinin işgalinde olduğu bir dönemde, geçimini bir kilisede cenaze törenleri için çello çalarak sağlamak zorunda olan, günü birlik aşkların adamı, yaşlı çapkın, müzmin bekar Louka, karlı gibi gözüken  anlaşmalı bir evlilik yapar ve hikaye de böylece başlar.

Fakat evlenme işlemlerinin bittiği günün hemen sonrasında, evlendiği kadının, sevgilinin yanına firar ettiğini - zaten vatandaşlık değiştirmek içindir tüm çaba- öğrenir. Bu da yetmiyormuş gibi, hayatında ihtiyacı olabilecek son şey olan  üvey evlat Kolya da başına kalmıştır. İlk bakışta "baba" ve "oğul" arasında ki bu zoraki birliktelik çok da kolay olmayacakmış gibi gözükür. Üstelik Kolya başka bir millettendir ve dilini bilmediği bir memlekette dilini bilmediği ve tanımadığı bir adamla yaşamak zorunda kalmak takdir edersiniz ki Kolya için oldukça zor olacaktır. Tabi aynı şekilde müzmin bekarımız Louka için de …Bundan sonra "aralarında zoraki birliktelikten doğan bir ilişki, nasıl kopması zor bir ilişkiye dönüşecektir"i seyre dalıyoruz. Bir çocuğun insan hayatını hatta kişinin karakterini bile nasıl değiştirebileceğini, sevginin neleri aşabileceğini anlatan güzel bir film Kolya. Bu tür konularda daramı abartma gibi bir handikabın içine düşen çok film gördüm ama bu film kesinlikle öyle değil. Tüm ufak ayrıntılarıyla söze gerek kalmadan aradaki sevgi bağını hissedebileceğiniz çok güzel bir yapım Kolya


Ufaklığın yürüyen merdiven korkusuna tanıklık ederken eminim siz de benim gibi güleceksiniz. Özellikle o salya sümük hallerini görünce " kıyamam"edasıyla izleyeceksiniz filmi.


10/8.5

0 yorum:

newer post older post